20. PRECHOD  HREBEŇOM  NÍZKYCH  TATIER

V máji 2003 sa uskutočnil prvý ročník prechodu Nízkych Tatier z Donovalov na Čertovicu. Covidové opatrenia spôsobili dvojročnú pauzu pri organizovaní akcie. Preto sa v tomto roku uskutočnil jubilejný 20. ročník.

Pred piatimi rokmi sme prvý krát skúsili jednoduchšiu trasu. Neistý nocľah v útulni Ďurková sme zamenili za pohodlné spanie na Chate M.R. Štefánika.  Ďalším dôvodom na zmenu bola snaha uľahčiť účasť aj  použitím lanovky na Chopok.

Trend klesajúceho záujmu o akcie SVTS sa prejavila na počte prihlásených – na osobnú pozvánku zareagovali šiesti kamaráti, na pozvánku na internetovej stránke SVTS nebola žiadna odozva.

V sobotu 4. mája 2024 sme sa  stretli v Liptovskom Mikuláši a po 9. hodine sme  začali stúpať od Vrbického plesa do sedla Poľany.  Na rozdiel o minulého roku bolo málo snehu, tak sme sa vyhli nebezpečnému preskakovaniu potoka a firnového snehu sme si moc neužili. V sedle Poľany bolo príjemne teplo a skoro bezvetrie. Aj cestou po hrebeni nás sprevádzali slnečné lúče. Ešte na Derešoch sme sa stretli so Zuzkou a Janom, ktorí využili lanovku a na chate sa pridal  Juraj, ten vyšiel  ku Kamennej chate po svojich. Po vrcholovej fotografii na Chopku sme si oddýchli pri obede na chate a po 15. hodine sme sa vydali  pri oblačnej oblohe po hrebeni  ku krížu na najvyššom bode Nízkych Tatier – Ďumbieri.  Cesta na Chatu MR Štefánika viedla priamo dolu pohodlne po zbytkoch snehu. Túru sme ukončili po 18. hodine.  Chata bola  plná turistov a nečakane nás tam čakal aj jeden zo zakladateľov akcie Jeník s Aškou.  Večer pri víne sme si pripomenuli dvadťtri ročnú históriu klubových prechodov Nízkymi Tatrami. Juraj pripravil spomienkovú maxi pohľadnicu, ktorú každý podpísal a Marián sľúbil jej odoslanie poštou.

Ráno sme sa prebudili do krásneho  slnečného dňa.  A tak sme sa  mohli  v pohode vrátiť do civilizácie. Málo prešlapaným chodníkom sme štyria zostupovali Jánskou dolinou plnou vody z roztápajúceho sa snehu a po 16 km sme skončili v  Liptovskom Jáne.         

Boli to dva pekné dni strávené v krásnej prírode a v spoločnosti priateľov. Verím, že aj o rok sa tu stretnem  s niektorými účastníkmi posledného organizovaného prechodu hrebeňom Nízkych Tatier.

Ako reakciu na tento článok by som privítal v diskusii návrhy členov na turistickú akciu, ktorá by nahradila prechod a prilákala by aj mladšie ročníky našich turistov.

Zoznam účastníkov: Jožko Zábojník, Ľudka Zábojníková,  Marián Rusinko, Henrich Toth, Jano Česnek, Zuzka Šimková, Juraj Dlábik, Jeník Doležal, Aška a Marianka Zavadzanová.

Atmosféru akcie priblíži fotoreportáž v prílohe.

Jano Krchnavý

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *