Diskusia

Odpovedať Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Príspevky

  1. pre Nora <br> Este ma napadlo- kukni do Kalendaru akcii (ako vravi PK- 5.ty modry obdialnicek od hora vlavo).Tam mozno najdes cosi co by bolo zrovna pre teba (hladaj v spetembri) <br> Ahoj JS

  2. Vodcovia v TA3… dlho som si vravel ze o nich uz nechcem nic pocut a ked snad budem, tak si zapcham usi a odvratim zrak. Ked teraz sledujem tuto diskusiu, mam nutkanie nechat sa viest mojim predsavzatim, ale pudy su silnejsie nez ja. Budem sa teda aspon snazit byt co najviac nezaujaty a poradit anonymovi no.1636. <br> <br> Takze, ako asi vies, do Tatier sa mimo znacene chodniky chodit nesmie. Moze sa tam vsak liezt za predpokladu ze si clenom horolezeckeho spolku s clenstvom v UIAA. Aby nedoslo k nedorozumeniu, tak lezenim sa rozumie vsetko co svojou narocnostou dosahuje, alebo presahuje stupen 3 stupnice UIAA. K nastupu do horolezeckej cesty musis pouzit najkratsiu moznu chodecku cestu. Po skonceni horolezeckej tury mozes zostupit na chodnik chodeckym terenom. Nemal by si v prirode ostat ani pred, ani po zotmeni, mal by si sa spravat maximalne ohladuplne k prirode a zvieratam a respektovat uzavery (resp. nechodit na niektore miesta kam z roznych dovodov nesmie vstupit ani noha-ci uz horolezecka alebo turisticka). Do neznaceneho terenu mozes ist coby chodec len ak mas so sebou osobu opravnenu na sprevadzanie (horsky vodca, v SPECIFICKOM PRIPADE ZE IDE O KURZ VHT, moze byt touto osobou instruktor VHT). Tolko volny vycuc z navstevneho poriadku, ako som mu porozumel ja po niekolkych konzultaciach so spravou TANAPu. <br> <br> A teraz to spominane riesenie ako sa dostat legalne a za lacny peniaz do Tatier. Treba sa stat organizovanym horolezcom. Mozes vyuzit bud niektory z klubov JAMESu (doporucujem zaroven absolvovat kurz lezenia aby si si neskor v horach neublizil), alebo vstup do CHS, OeAV, … Z mojho uhla pohladu najlepsie vychadza clenstvo v OeAV, lebo okrem toho ze predstavuje zlavnenku na alpske chaty na urovni okolo 50%, zahrna v sebe bohovsku poistku pre pripad urazu v lubovolnych horach sveta do 6000m po dobu 1 roka. Vztahuje sa na zachranu, osetrenie, transport a kadeco ine… Za rocne clenstvo v JAMESe das 500 Sk, do OeAV sa plati cca 1800 Sk (ale uz nemusis dumat nad poistkou pre zasah HS). <br> Na Gerlach vedu z Velickej aj z Batizovskej doliny krasne logicke lezecke linie, ale aj drsne hakovacky. Staci si len vybrat. Hypoteticky teda mozes ist na Gerlach napriklad z Bat. doliny Groszovou cestou (III) za 500 Sk ak mas skusenosti s lezenim, pripadne ak mas niekoho kto ta do tajov tohto nadherneho sportu zasvati. <br> Druha cesta – schodna pre nelezcov ale zavana ilegalitou- je vybrat sa na Gerlach normalnou chodeckou cestou s lanom trciacim z batohu a lezeckym matrosom na viditelnom mieste. V pripade ze by doslo k stretu so strazou prirody cestou hore, preukazes sa horolezeckym preukazom a povies ze ides liezt nejaku vezicku v hrebeni, ktora ma pre teba specialny sentimentalny vyznam a na ktoru predstavuje tato trasa najkratsiu pristupovu cestu. Cestou dole mozes povedat ze uz si tuto vezicku doliezol a legalne sa vracias do doliny. Niesom si isty ci mozes povedat ze ides do Martinovky, lebo to je cosi na rozhrani medzi lezenim a chodenim. <br> <br> Tak a teraz, ked uz vies ako sa tam da ist, poviem par slov preco by si tam takto ist nemal. Bez ohladu na to ako velmi mame vsetci H.vodcov v zuboch, v jednej veci im treba dat za pravdu. Gerlach je orientacne velmi narocny kopec aj pre cloveka ktory tam chodi pravidelne a ma bohate skusenosti. V pripade rychlej zmeny pocasia, znizenia viditelnosti, vaznejsieho urazu (a ich kombinacii) tam moze ist skutocne do tuheho a mat po ruke cloveka ktory vie ako sa ide BEZPECNE dolu moze byt (bez zbytocneho zvelicovania) otazkou zivota a smrti. Svojho casu (ked ja som este nebol na svete) bol tusim Gerlach verejnosti pristupny a dodnes na skalach kde-tu vidno zbytky zelenej farby po znackach. Ale udajne kvoli vysokej umrtnosti bol uzavrety a znaceny chodnik zruseny. <br> <br> Dalsi argument proti volnemu pohybu v Tatrach je ekologia. Moc sa do toho nevyznam, ale sedliackym rozumom mi vychadza ze viac ludi mimo chodnika znamena okrem urazov aj viac obalov od horaliek na zemi, viac obsratych a ostatych skal, viac vyrusenych zvierat a naopak menej cistych potokov, neodtrhnutych kvetov, neposprejovanych vrcholov… <br> <br> Na zaver asi tolko, ze na Slovensku je trend napodobovat staty EU vo vsetkom co sa len da. Preto by sa javilo ako opodstatnene ocakavat, ze jedneho dna bude mozne chodit do Tatier bez vodcu, na vlastne riziko, a HV sa stanu len volitelnou alternativou pre solventne vrstvy. Mam vsak obavu ze porusovanim sucasnych pravidiel davame HV do ruk ucinny nastroj, ktorym mozu narabat pri hajeni svojej opodstatnenosti. Asi teda nema vyznam tahat certa za fuzy a ak ide len o tu vysku 2655 m, ist radsej na Glockner ktory ma o viac nez kilometer viac a je to tam dovolene. <br> <br> Jan Simon, instr. VHT

  3. peter, ja som napriklad clenom svts a mam zaklady absolvovane. Pod tym pokracovanim kurzu myslis tie dve-tri akcie rocne?? Je to velmi malo, inak s tebou do bodky suhlasim. Prispevok 1641 to vystihol presne.

  4. Klidek, vo svete su oblasti, kde si treba najat domorodeho sprievodcu, horskeho vodcu, stycneho dostojnika a pod. Samozrejme to nie je v Europe, tu je bud rezervacia uzavreta a chodia tam akurat ochranari, alebo na dane uzemie mozu vsetci. O situacii vo VT je zbytocne driet klavesnicu, ak to nie je s cielom napr. podania na sud. Ale to by si musel byt napr. dobry/ustavny pravnik, a nie anonym fnukajuci nad myslenim casti nasich horskych vodcov. Tymto anonymovi 1636 nepomozes…

  5. Drahy Peter. Ja som len reagoval na to ze tzv.vodcovia maju monopol.Nieco take nie je asi nikde ako u nas v Tatrach.Inde proste mozes ist na vlastnu zodpovednost bez toho aby si musel niekoho platit….a ty to vies.

  6. ak chces chodit po Tatrach mimo TZCH nepomoze ti ani citanie NP TANAP ani zaklady VHT. To by si musel byt instruktor, alebo aspon takehoto poznat. Alepo si chystaj penazenku, podla moznosti tucnu

  7. Vodcovia maju monopol, to tu vyvratis malokomu. Ved oni si myslia ze im uzemie Tatier patri. Ja tam chodim dost a nikdy nedam za nejakeho vodcu ani korunu. Navstevny poriadok je spracovany tak aby vyhovoval ludom a on vyhovuje skor vodcom-co sa tyka VHT. Nebol si este v zahranici alebo co?

  8. For Lukas: <br> Neviem ako urgentne to potrebujes vediet, ale ak to velmi nesuri mozem sa doma pozriet. <br> Co sa tyka formatu, tak to si pamatam. Malo by to byt nieco na sposob A5. Pocet stran ti z hlavy nepoviem, ale hrube je to priblizne centimeter alebo menej. To by odpovedalo objemu cca do 200 stran. Obsah v hrubych rysoch ostal zachovany s povodnou knizkou (zajdi do kolonky metodika na tejto stranke a daj si zobrazit detaily o starej knizke). Niektore kapitoly boli obsahovo uplne prerobene (napr. meteorologia) a cisto nova by mala byt pravdepodobne kapitola o skialpe.

  9. Janovi K.- hospodarovi klubu: <br> Cau Jano, prosim ta, pri kontrole clenstva na webe figurujem ako zatial neplatiaca. Co s tym, ked som zaplatila clenske na festivale VH, ale znamku som tam nedostala? Ako sa k nej dostanem? Diky.

  10. Lukas, opytaj sa rovno predsedu klubu Joza Podskoca, kontakt je pod Kluby SVTS. Podla mojich info pohyb mimo chodnikov je upraveny v Navstevnom poriadku TANAPu, teda to, co sa pytas, je iba pre horolezcov

  11. dobry den, chcem sa opytat ci clenovia SVTS v klube Tatranskych vrcholov maju moznosti ako horolezci co sa tyka pohybu mimo vyznacenych chodnikov, taborenia na horolez. taborisku v bielovodskej dol. a ine <br> <br> dakujem

  12. Peter K.: alebo rovno zrusit prispevky ktore zbytocne vela priestoru venuju tomu tmoleniu sa po kopcoch a nechat len rady pre vyber dostatocne zdatneho zivotneho partnera a na jeho nasledne priputanie prostrednictvom sobasneho listu a ostatnych obciansko pravno majetkovych nastrojov modernej spolocnosti :)) <br> <br> Michal V.: no a ta trojka ma mat ake parametre? A planuje sa potom aj spolocna zivotna put ucastnikov ako sa tu stava zvykom, alebo ziadne prirodne pohromy nehrozia?

  13. Srdecne Vas pozyvame na prezentaciu Nitrianskeho horskeho spolku 14. 2. 2007 v Bratislave na Mamateyovej ulici o 20.00. Ak mas zaujem prist ozvi sa na 0911200980.

  14. FOR SLAVO <br> Zdravim. Ty ked chces ist cez nase (byvam blizko) Z Tatry tak chod. Kto a co ti v tom brani?? Co za informacie potrebujes. Ides na expediciu do Himalaji? Sa spamataj clovece. Ti nestaci mapa? A najmi si horskeho vodcu pre istotu aby ti povedal kde mas byvakovat…

  15. zeny su dneska predsa emancipovane, tak su neni odkazane na nejakych chlapov, vichrica nevichrica <br> <br> a ze boli z CR: aspon niekto na tie slovenske hory chodi… aj ked teraz to moc nevyslo 🙂 <br> <br> skialpinista: ano to je on

  16. Pre Slava: Daj si poradit, z predoslych prispevkov si sa docital, ze zimnym prechodom Zapadnych Tatier porusis navstevny poriadok TANAP-u. Myslim, ze o kontaktoch so strazcami poriadku sa tu toho napisalo velmi vela. Tak prosim Ta nedrazdi ich touto verejnou diskusiou. Mozno by sa prave pricinili o Tvoje hrebenove &quot;lapenie&quot;… No, a potom ta diskusia okolo, to by bolo terno. A jedna rada navyse, neviem ci si az tak skuseny, ked chces absolvovat hreben sam (aj ked si uz absolvoval vsetky ostatne hrebenovky) – nepokusaj stastie, vies kolko je tabuliek na Symbolickom cintorine? A to nie si obcan CR!!! <br> <br> Pre prispevok c. 1594: Julo srdecne Ta pozdravujem a drzim palce pri organizacii akcie. Zdravim aj vsetkych ucastnikov Durkovej z jula 2004. <br> <br> Pre trekarov: Este stale si niekto nerozmyslel ucast na aprilovom treku do Himalaji? Mam dve letenky volne.

  17. Mam otazku na Jana Fukasa: udajne pripravuje zajazd na Musalu. Nas KST chysta tiez nieco podobne, ale o mesiac neskor. Bol som povereny pripravou a rad by som to konzultoval. <br> Dakujem <br> P.S.: Pozdravujem Mira Nagela (partak prveho sputaneho turistu v Nizkych Tatrach)

  18. For Slavo <br> <br> Ziadne clenstvo v akejkolvek organizacii ta neopravnuje porusovat navstevny poriadok TANAPu. Existuju podla mojho nazoru len dve moznosti ako hreben Zapadnych Tatier absolvovat legalne. <br> <br> 1.) Zmenit zamestnanie a stat sa strazcom prirody. Jeho pracovnou naplnou je okrem ineho hliadkovat na hrebeni ci sa neporusuje navstevny poriadok. <br> <br> 2.) Zmieneny hreben je v zimnom obdobi tura obtiaznosti I-II UIAA. Podla navstevneho poriadku do takehoto terenu smie vstupit instruktor VHT s adeptmi zimnej casti kurzu VHT. Avsak najprv musi o vsetkom informovat spravu TANAPu, ktora akcie tohto typu takmer zasadne NEPOVOLUJE. Mozno keby si bol nejaky minister alebo podobna velka ryba (z ktorej by TANAP mohol mat v buducnosti potencionalny uzitok), snad by to odklepli. Toz ak si vysoko postavena celebrita, aj tato cesta by mohla byt schodna. <br> <br> Pre uplnost, celistvejsi vyklad vyhlasky aj so stanoviskom kompetentnej osoby najdes na adrese <a href="http://www.lezec.cz/clanek.php?key=5495&quot; TARGET="_blank">http://www.lezec.cz/clanek.php?key=5495</a&gt; <br> <br> Neviem ci chces pocut moj nazor, tak ak nahodou nie, odtialto citat nemusis. Poznam strasnu kopu ludi ktori hreben Rohacov chodia pravidelne. Ja to nerobim lebo sa to nesmie a ty by si tam preto chodit tiez nemal. Asi su na to nejake ekologicke alebo bohvie ake ine dovody. Naviac, ak sa zvrtne pocasie moze to byt velmi narocny podnik a bez predoslych skusenosti s lezenim mixov a strmych snehov mozes byt v haji (nepoznam ta- ak lezies tak berem spat). <br> Ale ak si trufas a si v Jamese alebo OeAV, daj si zimny hreben Vysokych a budes mat legalne tu najhodnotnejsiu herbenovku aku si mozes na Slovensku vymysliet. (legalne vtedy ak prespis na chatach) <br> <br> Cau, JS

  19. For Slavo <br> <br> Nechcem Ti brat entuziazmus, ale mal by si vediet ze akcia ktoru zamyslas nie je v sulade s navstevnym poriadkom TANAPu (teda je nelegalna). S vynimkou niekolkych skialpovych tras sa v zimnych tatrach nesmies pohybovat a pripadny stret so strazou prirody sa asi neobide bez pokuty (pokuty su v radoch tisicov korun). Sam som sa na cosi podobne chystal aspon tisic krat, ale nakoniec som od toho vzdy upustil. Radsej tak sprav aj Ty a vyraz, cojaviemz do nizkych. <br> Zdravi Ta JS

  20. pier, myslim, ze ak ti pri clenstve v SVTS ide iba o zlavy a sluzby ci moznost ziskat alibi pri porusovani navstevnych poriadkov tak sa radsej nato vykasli. Ja som len radovy clen, ale nejaka zlava ma len potesi, nie je vsak ziadnou podmienkou. To je o mojom vztahu k horam, pretoze v SVTS som nasiel ludi, ktorych som marne hladal v jamese ci kst.

  21. Ahojte,vie mi niekto poskytnut nejake blizsie informacie ohladne chystaneho lyziarskeho prechodu martinskych holi? rad by som sa pridal,len potreboval by som aspon par zakladnych informacii.dakujem.s.

  22. Chcem sa informovat ake vyhody poskytuje clenstvo v SVTS? <br> Minuly rok som bol clenom a okrem zliav na niektorych chatach (podotykam, ze napr. chatar na Terycke vobec nevedel o klube SVTS a toboz nie o zlave), ci zlavy v niektorych vybranych predajniach. <br> Su teda aj nejake ine vyhody? Napr. prednost pri rezervacii miesta na chatach, ci zlavy pri pouzivani horskych vodcov, ci moznost bezpokutoveho pohybu mimo chodnikov (samozrejme ze len pri ceste k lezeckej stene?)

  23. zdravim <br> mam jednu poznamocku, ktora mi dlhsie vrta v hlave. Tyka sa odznakov SVTS ale aj napr. zo stretnutia v rohacoch. Nedal by sa ten &quot;upevnovaci system&quot; vyriesit nejako inak? Napr. zavitom ako to maju skauti atd.. Odznak nosim, resp. som nosil na batohu a stratil som ho.

  24. Mario, pozvanka bola v stvrtrocniku Vysoke hory 38 publikovana v oktobri na prvej strane, takze je to skutocne pozvanka na ilegalnu akciu iba pre &quot;vyvolenych&quot; cca 500 clenov SVTS, ktori tam mozu prist pokecat pri kapustnici a kolacikoch s kamosmi nezavisle od toho ci je modra obloha alebo vichrica…… <br> Vstupne do tohto &quot;klubu vyvolenych&quot; je v brutalnej cene cca 1-3 piv na chate, prihlasku najdes vlavo.

  25. lezuci tur, <br> Ak si porovnas poistne sumy, poskytovane sluzby a vyluky, tak AV je najlacnejsi. JS napisal cosi o tom, ze ta poistka za 500 je ak chodis po holiach bez snehu, ale: ak by Thomas (vid moj orientacny clanok v Aktualitach) mal poistku, aj tak rodicia cvakaju 122-322 000, podla toho, u koho by to mal. Citaj/te poistne podmienky a nie spravy agentury JPP.

  26. Lez. tur: <br> Jamesak=cca 500 (ak si novy clen). <br> Union=1040 (nic za 500/rok co pokryva aj lezenie v Unione neponukaju) <br> Suma sumarum je zhruba 1500. <br> OeAV zozenies v SR od 1850 (ak sa medzicasom nic nezmenilo). Tych par stovak ozaj stoji za istotu ze nebudes musiet pri uraze rozbijat prasiatko.

  27. JS akurat AV je dost drahy… kedze sa nechystam moc mimo republiku ale len tu u nas po domovine. Zevraj Union ma nejaku horolezecku poistku za cca 500 Sk tak to je predsa len stvrtina z toho co AV. Aj tak dik za radu aj nazor

  28. Lezucemu turistovi: <br> Preukaz SVTS neplati ako priepustka na chodenie mimo chodnikov a na lezenie uz vobec nie lebo to nie je horolezecka organizacia s clenstvom v UIAA. Takymi su napriklad James, CHS, OeAV, … <br> Zo zmienenych by som ti uprimne doporucoval OeAV, nakolko zahrna v clenskom aj velmi dobre fungujucu a ucinnu poistku pre pripad urazu (+naslednej zachrany) v takmer lubovolnych horach sveta. <br> V slovenskych komercnych poistovniach by som uzatvaral poistku len v pripade ak sa chystas pohybovat LEN na chodnikoch a radsej len v holnatych pohoriach a este radsej LEN KED NIE JE SNEH (lebo ked je lavinova trojka poistka je neplatna. Mimochodom ta trojka trva vacsinu zimnej sezony). Vtedy by ta to mohlo stat miesto 1800 (OeAV) len radovo 500 Sk a to je vyrazny rozdiel ktory stoji za zvazenie. <br> Z toho co pises by som ale skor typoval ze chces aj nieco liezt a vtedy podla mojho nazoru nie je o com…

  29. JS, ok ale keby som chcel chodit liezt normalne III a tazsie tak ci staci ten vas preukaz namiesto jamesu. Sa pytam lebo som myslel ze ci nahodou svts nebolo v tomto zmysle zrovnopravnene na uroven jamesu, lebo som nasiel tuto diskusiu <br> <br> <a href="http://turistika.tym.sk/viewtopic.php?t=11&quot; TARGET="_blank">http://turistika.tym.sk/viewtopic.php?t=11</a&gt; <br> <br> a tam pod bodom a) je VHT turista… ale je to asi plany poplach. Prosto som si chcel kupit poistku niekde v unione co pokryva lezenie a namiesto jamesu byt v svts aby som bol aj clenom horol.organizacie ako to ziada navstevny poriadok, ale ako vidim musi teda byt James alebo AV. <br> dik za odpoved.

  30. Mariovi: <br> Termin zimneho zrazu pod Sivym vrchom je 8.-10.12.2006. Problem moze byt s tym ak este nemas zaplateny ucastnicky poplatok a ubytovanie. Termin bol 20.11.2006. <br> <br> Lezucemu turistovi: <br> preukaz SVTS NESTACI na pohyb mimo znacenych chodnikov. Ba co viac, nestaci na to ani jamesacky preukaz. S Jamesakom sa totiz musis najkratsou moznou cestou dostat pod nastup a potom uz liezt v obtiaznosti aspon III UIAA. Chodecky teren smies vyuzit len na zostup alebo ustup v krizovej situacii. Vykonavat turistiku mimo znacenych chodnikov smies LEN s horskym vodcom vyskolenym v certifikovanom vzdelavacom zariadeni. V istom zmysle mozno chodit na tury aj s instruktormi SVTS a KST, ale podla platnej vyhlasky to musi byt v ramci vzdelavacieho procesu (ako ucastnik kurzu VHT alebo pocas preskolenia). <br> JS

  31. Ahojte horali, chystam sa kupit si nejaky stan,prave v obdobi vypredajov starsich modelov,a rad by som vas poprosil o nejaky typi na spolahlivy stan,ktory by bol najma lahky,a pouzivany na cestovanie a putovne pobyty v prirode (skor nieco 3sezonne). Kludne dajte aj negativne skusenosti,predsa len,urcite s atiteto rady zijdu aj inym 😉 <br> Mojimi najvacsimi favoritmi su zatial pinguin astra a jurek vandr 1,ale ak niekto poznate spolahlivu,lacnejsiu alternativu,sem s nou 🙂 <br> stano

  32. No aj tak si myslim, ze zlava na Teryho chate neplati, aspon podla toho, ze dotycny pan nam ukazal ake zlavy u neho platia. Ci mal alebo nemal svoj den, to neviem, ale aj napriek tomu na mna posobil normalne a dalo sa s nim aj dobre pokecat. A za to, ze sme si mysleli ze nam plati zlava a neplatila tak nam poskytol aspon caj zadara. <br> Tak uz teraz fakt neviem co je a co nie je pravda.

  33. Nedal by som sice za to ruku do ohna, ale podla mna je celkom mozne ze zlavy na preukaz SVTS su aktualne. Co sa vraj meni z hodiny na hodinu (mozno aj rychlejsie) je nalada chatara z Teriny. Ja osobne s nim sice zatial ziadnu zlu skusenost nemam, ale o jeho povahe koluju doslova POVESTI. Mozno mal Pepo skratka smolu ze prisiel prave v dobe ked sa Miro Jilek prepol z rezimu A do rezimu B.

  34. Chcel by som poprosit vsetkych kompetentnych, ktori maju nastarosti vsetko ohladne zliav a info. k zlavam na preukaz SVTS aby prosim aktualizovali kde tie zlavy platia, pretoze teraz cez vikend sa nam stala taka zaujimava vec, ze chatar na Teryho chate vobec nevedel o ziadnej zlave aj napriek tomu, ze tu sa o zlave pise.

  35. Ano, mas pravdu, su skor tuhe ako tvrde, ale ja som si na ne rychlo zvykla. <br> presne,som zainvestovala aj do kvalitnych ponoziek a vyplatilo sa. <br> Myslim, ze s nimi budes urcite spokojny

  36. este nieco, ja rocne stravim na horach asi 40 dni, od Manina po Alpy. Bud obujem pinacle alebo LS Trango, ziadne hikove topanky typu island, picos a podobne nemam a myslim, ze to nie je vhodna obuv pre mna. Ak sa rozhodujes medzi pinalce a dakota, v komforte rozdiel urcite nebude, ale dakoty nemaju zrovne dobre recenzie, maju ich aj traja kamarati a neda sa povedat, zeby ich chvalili. Raichle a Lowa ma nejako neoslovili to skor Kayland.

  37. takto, ta podrazka nie je tvrda, je tuha a tym odolna v kruteni. S ohybom nemas problem, ale pri tazsich nakladoch je to super. Ano nosim ich aj na jednodnove tury s eigerom na chrbte napr. aj v Malych Karpatoch. Nosil som predtym Garmont Bronco a tie boli tvrde a nepohodlne. Pinnacle si kupil kamos a ked som ich obul, hned aj ja. K tomu poteniu- jasne je to individualne, ale ked mam vyslovene mokre konce ponoziek tak si myslim, ze to je moc. S kvalitnymi ponozkami sa to ale da vydrzat. Navyse na to perfektne sadnu macky.

  38. ahoj Mato, ja mam tiez pinnacle, damsky model,a som s nimi maximalne spokojna. otazka potenia noh je velmi relativna, kazdy ma iny termoregulacny mechanizmus a ja osobne nepocitujem, ze by sa mi noha viac potila v garmontoch ako v olangoch…aj moj kamos ich ma uz 4.sezonu a neda na nich dopustit, su ozaj perfi ! A co sa tyka tvrdosti, je to len sila zvyku…treba ich dobre rozchodit, a ja som baba a zvladam to 🙂

  39. mato: jj.. ved prave to ze tie pinnacle maju dost znacnu cast boty pogumovanu. Do akej miery je to nepriedusne aj s GTX? Velmi sa v tom poti noha? <br> Este by som mal otazku ohladne podrazky Vibram s tvrdostou C – myslis (zo skusenosti) ze je takato tvrda podrazka vhodna naozaj na celorocnu turistiku – povedzme aj mensie tury po lese, hrebenovky a pod? Alebo taketo tvrde podrazky su vhodne vyslovene len na zimu? Viem ze maksia podrazka menej vydrzi a sa rychlejsie zodrie takze urcite to je vaj vecou kompromisu.. no na druhej strane by som nechcel kupit takuto tvrdu podrazku a pritom v lete by som zakazdym prisiel so znicenymi nohami s tury. <br> <br> dik, <br> <br> I.

  40. nevahaj a ber tie pinnacle, super topanky na cely rok. Samozrejme na kolibu su aj vhodnejsie modely. Bol som v nich v lete vo vsetkych vyssich pohoriach na svk. Mam ich dva roky a funguju perfektne. No a hlavne neico vydrzia. Mne v nich goretex funguje, ale kupil by som radsej bez neho, topanka je takmer nepriedusna. Ale to bude zapricinene aj tym vysokym gumovym lemom.

  41. Ahojte, potreboval by som poradit pri vybere turistickych topanok (chcem(e) kupit panske aj damske). Moja predstava o nich by mala byt: <br> – celokozene, <br> – pogumovana spicka, <br> – vibram podrazka a <br> – bez GTX (myslim ze casom sa aj tak prederie – ak mate na to iny nazor tak skuste mi poradit). <br> – na panskych aby sa dali pripnut aj macky <br> Mali by to byt boty na celo rocnu turistiku do hor – tatry, alpy … . <br> Aku znacku by ste mi poradili – a aky typ? Viem ze je to relativne, lebo kazdemu sedia na nohe ine boty, ale aspon radu z vasich <br> skusenosti. <br> – je dobre ked topanka ma zvnutra kozu (na vrchnej casti boty – pri clenku)? <br> <br> Ja som rozmyslal nad modelom Garmont Pinnacle (len tam rozmyslam ze je to skor obuv na zimu ako na celorocnu turistiku). A pre manzelku som rozmyslal nad Garmont Dakota. <br> <br> Budem vam vdacny za akukolvek radu z vasich skusenosti.. pripadne odporucanie nejakej inej znacky – Reichel, Lowa..a pod. Co sa tyka cenovej kategorie tak malo by to byt tak do 5500 Sk (+/- nejaka stovecka) <br> <br> vrela vdaka. <br> <br> ivan

  42. Ahojte, <br> mal by som jednu otazocku ohladom topanok Garmont Pinnacle. Vzhladom na to ze maju pogumovanu spicku a su tiez pogumovane po celej dlzke topanky tak moja otazka je ci su potom dostatocne priedusne/ci dobre vetraju. Mate niekto skusenost s tymyto botami? <br> <br> vdaka za rady, <br> <br> I.

  43. dobry :)) <br> zdravim vsetkych ktori maju uz nejake tury v tatrach za sebou. <br> Hladam dobru partiu na turistiku. Prisla som pracovat do tatier ako recepcna do hotela. Mam par dni volna v tyzdni, ktore chcem vyuzit na turistiku. Kto ma chut nieco pochodit ( plesa, konciare )tak nech ma kontaktuje.

  44. Zdravim, ako som pred nedavnom zistil tak Chata pri Popradskom plese uz, ze vraj nedava zlavu na SVTS preukaz ako je tu na stranke v casti zlavy uvedene. Ak je to teda naozaj tak bolo by dobre to na stranke opravit. Povedali nam to na recepcii na chate asi pred 2 tyzdnami.

  45. Ked uz som to nakusol, neda mi este nenapisat volaco o moznostiach v slovenskych poistovniach. Poistenie na zachranu v SLOVENSKYCH HORACH poskytuju Allianz, Kooperativa, Union a Generali. <br> Zabil som v nich dva cele pracovne dni a ziskal velmi malo informacii. Mozno som mal proste smolu na zle pobocky a brigadnicky personal, ale nadobudol som dojem ze nikto tam poriadne nevie kedy poisteny som a kedy nie. Vacsinou vsetci len telefonovali do Bratislavy ale odpovede z perly na Dunaji boli zhruba rovnako neurcite. Nebudem menovat kde sa mi to stalo, ale jedna pani mi povedala dokonca nieco take, ze poistovna odstupuje od poistnej zmluvy ak sa preukaze ze som sa NA PRISLUSNU TURU &quot;NECITIL&quot;. V druha pani mi v inej poistovni povedala ze ked zasadne komisia a uznesie sa na zavere ze moja obuv, vystroj a vyzbroj nebola dostatocna, nepreplatia nic. Spolocnym menovatelom vsetkych je zakaz pozitia alkoholu (presne cislo promile si nepamatam, ale uz objem rumu aky sa leje standardne do caju je relevantny), lavinovy stupen musi byt mensi ako 3 (v zimnych Tatrach je takmer permanentne trojka a viac). Poistne sumy su pre horolezcov a Tatranske VHT na urovni 1000 az 1200 Sk/rok alebo zhruba 15-40 Sk/den (tych 15 je vsak viazanych na minimalne tri dni). <br> <br> Podla mojho nazoru (ak so mnou niekto nesuhlasi, kludne oponujte) slovenske poistovne sa oplatia jedine pre pesich turistov do pohori typu Mala,velka Fatra,Nizke Tatry a aj to len v obdobi od neskorej jari do jesene. Ceny sa v takychto pripadoch pohybuju v radoch 10-20 Sk/den a zhruba 500/rok. Oproti OeAV je to vyrazne menej. <br> <br> hawk-dohovoril som <br> Caute, J

  46. Tento prispevok prosim neberte ako neplatenu reklamu. Chcem len trochu rozvinut informaciu od Peta Kalenskeho z 30.8. o POISTENI NA HORY. Venoval som zistovaniu informacii privela casu, tak sa s nimi chcem podelit. <br> <br> Vsetci ti, ktori chodite na hory dostatocne casto (napriklad aspon 2-3 krat za mesiac) by ste pravdepodobne mali zvazit clenstvo v OeAV (Alpenverein). Okrem toho ze preukaz OeAV by mal mat (ak mam spravne informacie) v Tatrach rovnaku vahu ako Jamesak (mozete s nim liezt od 3 UIAA nahor), ziskavate poistku a vyrazne zlavy na alpskych chatach (vacsinou 50%, cize na tyzdnovom pobyte v alpskych chatach sa vam peniaze obycajne vratia). Poistka je zaujimava hlavne tym, ze plati prakticky skoro vsade na svete kam sa vyberiete (vynimkou su velmi vysoke kopce nad 6000m expedicnym stylom a vypravy trvajuce prilis dlhu dobu – aku to si zial uz nepamatam ale je to tusim na urovni mesiacov). Ja vidim hlavnu vyhodu v tom, ze poistna zmluva neobsahuje &quot;salamunske&quot; klucky a vynimky kedy OeAV odstupuje od poistnej zmluvy. Jedine na co si spominam je ze nesmiete byt pod drogami, nemali by ste byt tehotna zena a nepreplaca sa tusim ani oprava zubov. Preplacaju sa vsak naklady na zachranu v horach, transport do nemocnice, osetrenie a prevoz do vlasti. Dokonca poisteni ste aj pocas cestovania pod kopec a kryje sa aj pravna zodpovednost v pripade sudneho sporu. Nezavisi na obtiaznosti ktoru leziete, lavinovom stupni, ani na vasej vystroji a vyzbroji. Poistna suma=22000Eur. <br> Clenske sa plati na jeden !!!KALENDARNY!!! rok (teda od 1.1. do 31.1. buduceho roku). Aj tento rok vsak bezi akcia pre novych clenov. Novy clen, ktory vstupi po 1.9.2006 bude mat platne clenstvo+poistku do 31.1.2008 = 18 mesiacov (ak by sa medzi casom nieco zmenilo v pravidlach OeAV tak do 31.12.2007, teda o mesiac menej). <br> <br> Clenstvo si mozete vybavit: <br> 1.) osobne na stranke <a href="http://www.alpenverein.com&quot; TARGET="_blank">www.alpenverein.com</a> <br> Tato alternativa vsak predpoklada dobru znalost nemciny a odhodlanie vybavovat si papierovacky s Innsbruckom (tam je tusim sidlo) <br> <br> 2.) Clenstvo si nechate sprostredkovat prostrednictvom <br> a) <a href="http://www.rokosport.sk&quot; TARGET="_blank">www.rokosport.sk</a> (dospeli 2290, juniori 1750, deti 1150). Pre novych clenov sa plati vstupny poplatok 360. <br> b) <a href="http://www.hory.sk&quot; TARGET="_blank">www.hory.sk</a> (D=1950, j=1530, d=820) <br> c)www.yaksteam.sk (D=1890, j=1490, d=790) <br> d) <a href="http://www.skimountaineering.sk&quot; TARGET="_blank">www.skimountaineering.sk</a> (D=1850, j=1450, d=750) <br> <br> Z mojho uhla pohladu (kedze nemecky neviem) sa mi javi vyhodnejsia alternativa 2.). Naviac, cenovy rozdiel medzi 1.) a 2.)d) je tusim okolo 100Sk alebo este menej. <br> <br> Preukaz by Vam mal dorazit od 3 do 5 pracovnych dni po zaplateni. <br> <br> Ked si to preratate, pri 18 mesiacoch to v pripade 2.c,d) robi nieco cez 100Sk/mesiac. To je porovnatelne z horolezeckymi poistkami slovenskych komercnych poisteni-avsak s vyraznym rozdielom v kvalite. <br> <br> Aj tak vam ale prajem aby ste OeAV nikdy nepotrebovali. <br> Majte sa ako chcete a budte zdravi. <br> Luci sa JS

  47. Pan Zabojnik,zakladny kurz je nevyhnutna podmienka na ten avizovany vystup na Gerlach? Ak ano, kalendar akcii uz do konca roka neobsahuje ziaden takyto kurz,a preto sa chcem spytat,ci je mozne toto este niekedy v priebehu tohto roka absolvovat? Dakujem

  48. Vitajte v obnovenej diskusii. Kontrolne cislo treba vzdy odpisat. Dugfam ze to zabrani spamovaniu. Ak by nahodou nieco nefungovalo tak ako ma prosim dajte mi vediet a urobim napravu.

  49. Zdravim, vedel by niekto poradit ohladom moznosti kempovania v okoli Grossglockneru? Alebo pripadne ceny ubytovania.. este sme v tejto oblasti neboli a chceme si prripravit cestu na zaciatok juna. Dakujem. Horam zdar. Tomas

  50. Zdravim. Chce ist niekto individualne do Alp – Mont Blanc a nejake aklimatizacne na prelome jun/jul ? Hladam zaujemcov,resp.pridam sa.Podrobnosti ak to bude realne. Poprosim info. Bye! milos

  51. Ahojte, mam pre vas jednu ponuku na zajazd do Walliskych Alp. Chybaju nam este 2 ludia do mikrobusu (spolu 8 ludi). Zajazd bude od 11. augusta do 20. augusta. Budeme sa pohybovat vo Wallise a okoli, planujeme ist aj na Grand Combin. Cena zajazdu je 3.900,-Sk (v cene je preprava). Je mozne zobrat so sebou aj bike. Ak chcete vediet viac, piste na: , alebo volajte na 0908/266 768. Potrebujeme to uzavriet do 15. maja, tak nevahajte :o) roman