NRSR: Schválila reformu národných parkov

NRSR: Schválila reformu národných parkov, správa pozemkov prejde pod envirorezort


      Bratislava 14. decembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer schválili reformu národných parkov. Správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod rezort životného prostredia. Reformu podporilo 75 zo 76 prítomných hlasujúcich poslancov, proti bol jeden, nikto sa nezdržal. V pléne bolo v skutočnosti viac poslancov, no počas hlasovania vytiahli karty. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) po hlasovaní ukončil 51. schôdzu NR SR. Na riadnej schôdzi by sa mali poslanci opäť zísť až vo februári 2022.
      Reformu nepodporili opoziční poslanci ani klub Sme rodina, pri hlasovaní vytiahli karty, systém ich vykázal ako neprítomných. Proti bol Ján Mičovský z OĽANO. Reformu okrem poslancov za OĽANO, SaS a Za ľudí podporili aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár a Tomáš Valášek.
      Presun pozemkov pod envirorezort má zabezpečiť jednotnú správu štátnych pozemkov na území národných parkov. Autori novelizácie tvrdia, že pre štát nie je efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.
      Prevodom správy štátnych pozemkov sa podľa poslancov vytvoria „podmienky na náležité a efektívne zabezpečenie primárneho cieľa národných parkov, ochrany prírody a biodiverzity, ako aj na plnenie záväzkov vyplývajúcich zo smerníc Európskej únie v oblasti ochrany prírody“.
      Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličných poslancov. Pre zjednotenie krokov prechodu správy pozemkov v národných parkoch a fungovania jednotnej správy v týchto územiach sa tak majú zriadiť správy jednotlivých národných parkov. Spravovať a obhospodarovať budú hnuteľný i nehnuteľný majetok štátu, ktorý bude predmetom prechodu správy. Budú mať obdobnú pôsobnosť ako Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR „s tým rozdielom, že ich územná pôsobnosť bude obmedzená a budú spravovať pozemky vo vlastníctve štátu v národných parkoch, ktoré budú predmetom prechodu správy“. V prechodných ustanoveniach vymedzuje tiež obsah práv a povinností, ktoré správa národného parku ako nový správca nadobudne získaním správy pozemkov.
      Legislatívna zmena upravuje aj prechod správy pozemkov vrátane podielov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach vo vlastníctve štátu v správe Slovenského pozemkového fondu. Novela spresňuje aj pojem organizácia ochrany prírody a krajiny. Dopĺňa sa tiež ustanovenie upravujúce zloženie rady národného parku.
      Reforma má nadobudnúť účinnosť od 15. januára 2022, niektoré jej ustanovenia od apríla 2022.

5 komentárov

 • Zaujímalo by ma, či sa tomu SVTS teší, že sa toto v parlamente schválilo, alebo aký má na túto reformu SVTS názor. Aký majú na túto reformu názor členovia SVTS. Ďakujem.

 • Predpokladám, že každý člen spolku má na to svoj názor. Preto som na stránke zverejnil petíciu, kde sa mohol každý slobodne vyjadriť.
  Takže aj ja môžem prezentovať iba osobný názor. Asi nikomu z nás nie je jedno, čo sa v Národných parkoch deje, vidíme to. Že ani legislatíva nie je v poriadku a všemožne sa zneužíva je tiež jasné. Niekto musí za situáciu v NP niesť zodpovednosť a to ide iba ak má na to kompetencie. Takže z tohto uhla pohľadu áno, teší ma schválenie zákona.

  • Sledujem, že záujem o problematiku je zdrvujúci. Nevadí. Vymením si názor s Jurajom. Však o to tu po 89-om ide. Aby to bolo názorovo vyvážené, rozumej – Juraj jeden názor, ja sa stotožňujem s názorom Rudolfa Huliaka. Toto je vysvetlenie, ktoré pochopí aj nepolitik, teda bežný /nie obyčajný, ani slušný/ človek. Ak v ňom nájdete niečo politické je to v poriadku. Veď dnes je politika aj tzv. pandémia, hoci v skutočnosti tu nie je ani epidémia. Tu je rozhovor s ním : https://www.youtube.com/watch?v=R20RJ_CIIBc

   • Členov SVTS aj ostatných turistov zaujíma ochrana prírody a dotýka sa nás aj schválená reforma národných parkov. Naša internetová stránka môže byť platformou pre diskusiu členov o tejto odbornej tématike, ale nesmie dávať priestor na šírenie politických názorov nejakého Huliaka. O slovenských ekoteroristoch, liberálnych fašistoch aj ŠTBákoch vo vláde sa môžu naši členovia dozvedať z iných informačných zdrojov …

    • Dal som tam to video Huliaka iba ako vysvetlenie toho, čo mne vadí na reforme, nakoľko je to ním povedané ako sa hovorí „po lopate“. To je celé. Žiaľ žiadna petícia a ani člen KST, či SVTS nedokázali a ani nedokážu v tomto momente zabrániť tomu, že z tejto novely sa stala téma korupčno – politická.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.