Nitrianske Vysoké hory

Outdoorové a cestovateľské menu opäť pod Zoborom

Festival Vysoké hory Nitra zaznamenal v novembri svoje štrnáste pokračovanie. Počas hlavného dňa, soboty 16. novembra, nechýbali kvalitné filmy a pútavé prezentácie viacerých osobností, ktoré so záujmom sledovala plná sála priaznivcov hôr, prírody a cestovania. Festivalovú mozaiku tradične doplnil „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl a nedeľný poznávací výlet na Zobor. 

Na festival s voľným vstupom prúdili od rána stovky návštevníkov z Nitry, okolia, ale aj z rôznych regiónov Slovenska. To potvrdzuje, že obľuba festivalu za hranicami mesta a regiónu rastie. Diváci prostredníctvom filmov a prezentácií autorov z Nitry, zo Slovenska, Českej republiky, Spojeného kráľovstva a Austrálie navštívili USA, Kanadu, krajiny Južnej Ameriky, Madagaskar, hory ako Himaláje, Pamír alebo Alpy, spoznali horolezecký a životný príbeh Petra Hámora vo filme Rasťa Hatiara Vrcholová príťažlivosť a v krátkom filme fotografky Krystle Wright Kde je poriadne divoko sa presvedčili, že outdoorové športy nie sú len doménou mužov. V programe samozrejme nechýbali slovenské hory a príroda. Okrem filmov, videí a prednášok hostí si  návštevníci pozreli výstavu fotografií od rôznych autorov s tematikou hôr, outdoorových aktivít v nich, fauny, flóry a z ciest po svete.

Jedným z hlavných hostí festivalu bol Jan Dungel, maliar, ilustrátor a biológ z Brna. Takmer 30  rokov portrétuje zvieratá a rastliny v ich prirodzenom prostredí v Amazónii, horských pralesoch a mokradiach Južnej Ameriky. Pri svojej práci v teréne kladie dôraz na autentickosť a presnú dokumentáciu. V prezentácii Farby pralesa hovoril o svojich cestách po krajinách ako napr. Venezuela, Kolumbia, Brazília alebo Bolívia, kde chodí maľovať.  V prezentácii spomínal tiež stretnutie s prírodnými indiánmi kmeňa Hodi, ktorý navštívil v rámci expedície s 3 priateľmi, vrátane Paľa Barabáša a Petra Becka Ondrejoviča. Ten si nenechal ujsť príležitosť prísť do Nitry, aby sa stretol s J. Dungelom, pozrel si jeho prezentáciu, pričom sa po nej zapojil i do diskusie s divákmi. Po záverečnom filme festivalu, ktorým bol Barabášov Tieň jaguára zo spomínanej expedície, zostalo niekoľko divákov v sále a dlho debatovali s touto dvojicou, až sa im ani odísť nechcelo.


    Ďalším z hlavných hostí bol horolezec, skialpinista a extrémny lyžiar Róbert Gálfy, ktorý má za sebou množstvo horolezeckých expedícií, viacero prvovýstov a takmer 10 rokov patril v Európe k skialpinistickej špičke. Vo svojej zaujímavej, humornej a pre divákov lákavej prezentácii hovoril o svojom životnom príbehu spätom s horami, o jeho začiatkoch, zážitkoch s otcom, pričom sa zameral na intenzívne obdobie v 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy sa venoval súťažnému skialpinizmu a zároveň aj výškovému horolezectvu v rôznych pohoriach sveta. Porozprával o svojich skúsenostiach pri kombinovaní týchto outdoorových aktivít, ako sa navzájom ovplyvňovali, resp. dopĺňali.

Medzi osobnosti, ktoré zavítali na nitriansky festival, sa tento rok zaradili Vladimír Launer, účastník pamätnej expedície na Mt. Everest v r. 1984 a syn horolezca Jozefa Psotku Ján. Ich účasťou a prednáškami si organizátori pripomenuli 35. výročie prvého československého výstupu na najvyššiu horu sveta, čo sa bez kyslíka podarilo Zoltánovi Demjánovi a J. Psotkovi, ktorý bohužiaľ pri zostupe zahynul. Prípravu a priebeh expedície svojimi fotkami a rozprávaním priblížil V. Launer. Túto prezentáciu dopĺňala vo vestibule aj jeho autorská fotovýstava venovaná expedícii. Potom spoločne s Jánom Psotkom divákom predstavili Memoriál Jozefa Psotku,  ktorý založili jeho priatelia na počesť tejto legendy česko-slovenského horolezectva. Priblížili vznik Memoriálu, jeho predchádzajúce ročníky, ale aj ten tohoročný s poradovým číslom 35. Po festivale sa Vladom Launer vyjadril nasledovne: „Na nitrianskom festivale venovanom horám sme spolu s Jankom Psotkom a mojim synom Michalom boli po prvýkrát. Prekvapila a potešila ma vysoká účasť divákov, tiež záujem o dnes už históriu – našu expedíciu Sagarmatha ´84 spred 35 rokov. Dokumenty z doterajších 35 ročníkov Memoriálu J. Psotku, vysokohorského krosu cez tatranské sedlá, budú azda motiváciou pre niektorých športovcov z radov divákov. Dojímavým bolo aj zapálenie sviečky v malom kostolíku, ako tichej spomienky na Juzeka a našich kamarátov D. Becíka, P. Božíka, J. Jaška a J. Justa. Vďaka organizátorom festivalu za ich zanietenie a mnohé hodiny venované dobrej veci. Nech vám to ešte dlho vydrží!“

 

Po druhýkrát festival navštívil Viliam Bendík a predstavil na ňom svoj film. V r. 2017 to boli „Kroky na hrane“. Tentoraz zase krátky film „Bicykel (prológ)“, ktorý je o tom ako 120 bicyklov zo SR pomohlo mnohým deťom, učiteľom a lekárom na Madagaskare zlepšiť svoj život. Je súčasťou pripravovaného medzinárodného filmového projektu The Bike. V. Bendík adresoval po festivale organizátorom slová, ktoré ich potešili: „Nerobím filmy o dosahovaní veľkých mét a prekonávaní najrýchlejších časov. Snažím sa hľadať dôležité príbehy, ktoré si zaslúžia pozornosť práve pre svoju ľudskosť a jednoduchosť. A veľmi sa mi páči, že organizátori festivalu v Nitre sú ochotní odprezentovať aj takýto formát. Navyše ma vždy prekvapí vysoká úroveň organizácie a množstvo ľudí, ktorí na festival každoročne prichádzajú. V Nitre mám pocit, že som prišiel do jednej veľkej rodiny. Dnes už kvalitný festival musí ponúknuť divákovi okrem filmov aj zážitok a niečo navyše. Festival Vysoké hory Nitra to určite spĺňa na viac ako 100%.“

Na poludnie prišli pred festivalové publikum 2 chlapíci s batohmi. Jeden Moravák z Frýdku-Místku a druhý z Višňového pri Žiline, ale rodák z Nitry. Kamaráti, ktorí zažili v r. 2017 veľké americké dobrodružstvo zvané PCT. Ich prezentácia, venovaná prvému slovenskému a zároveň prvému česko-slovenskému prechodu Pacifickej hrebeňovky, „dostala“ spoluorganizátorov festivalu Patrika a Rada vo februári a rozhodli sa ju priniesť na Vysoké hry Nitra. Zarezonovala aj tu. Nielen v sále, ale i následne vo vestibule, kde táto dvojica pokračovala s praktickou ukážkou svojej ultra light výbavy z PCT počas obednej prestávky i po začiatku ďalšieho bloku. Pútavé rozprávanie Pavla Sabelu (ČR) a Miloslava Daníška ohodnotilo publikum Cenou diváka.

Za výbornú prezentáciu s názvom Spomienky z hôr o svojom živote v horách, aktivitách v nich a výnimočných momentoch slovenského skialpinizmu a horolezectva získal Hlavnú cenu Róbert Gálfy.

 

Tradičnou sprievodnou akciou festivalu je spomínaná fotovýstava. V rámci nej sa od r. 2015 udeľuje Cena poroty v kategórii fotografia. Na 14. ročníku ju získal Kristián Šodor z Prahy za vystavenú kolekciu „Walker’s Haute Route – pešo spod Mont Blancu k Matterhornu“. Nafotená bola počas 180 km rodinného putovania na jednom z najkrajších trekov Európy medzi 2 najznámejšími horskými centrami Chamonix a Zermattom.

Ďalšie informácie o festivale nájdete na web resp. FB stránke VHN:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *