Gruzínsko, Kazbek 2019

Pred mesiacom, v pondelok 29. júla 2019 na pravé poludnie bolo dopriané pätici členov SVTS v zložení Peťo Boroš, Ludvo Šebeok, Paloško Krčík, Peťo Šiška a Jožo Baník-BaJo vystúpiť na jednu z 5-tisícoviek vpohorí Kaukaz, na štít Kazbek  (výška 5047 m n.m.) z Gruzínskej strany. Pri návrate sa nám podarilo vystúpiť aj na menší vrchol Západný Kazbek (výška 4905 m n.m.). Odlet z Prahy do Tbilisi bol v nedeľu 21. júla 2019. Z Tbilisi taxíkom do podhorského mestečka Stepantsminda (1750m n.m., východiskový bod pre výstup na Kazbek) sme prišli v nedeľu vo večerných hodinách. V pondelok sme doplnili zásoby a čakali sme na priaznivé počasie. Vo štvrtok  25. júla ráno nás vyviezol taxík ku kostolíku „Tsminda Sameba“ vo výške 2170m n.m. Odtiaľ sme pokračovali s nabalenými batohmi (cca 30kg/batoh) peši do kempu č. 1 vo výške 3000 m n.m. V piatok 26.júla sme pokračovali vo výstupe do kempu č. 2 (tzv. meteostanica, tiež Bethlemi Hut), vo výške 3675m n.m., kde sme mali zároveň základný tábor (BC). Ďalší deň, v sobotu 27. júla sme sa vybrali na aklimatizačný výstup k ľadovcu Gergeti, do výšky 4100m n.m. Nedeľa 28 júla bol oddychový deň, krásny slnečný aj keď trochu veterný. V pondelok 29.7.2019 sme vyrazili ráno niekoľko minút po štvrtej hodine  k vrcholu Kazbek. Bola priaznivá predpoveď, jasno, teplota na vrchole -6°C, SZ vietor 10km/h. Po ôsmich hodinách stúpania sme všetci stáli na vrchole Kazbek, podarilo sa nám vystúpiť aj na Západný Kazbek a šťastne sa vrátiť do BC. V utorok 30. júla sme zostúpili do kempu č. 1. ďalší deň, v stredu 31. júla sme sa vrátili do mestečka Stepantsminda. V piatok 2. augusta nás taxík previezol do Tbilisi, pokračovali sme letecky do Prahy, odtiaľ vláčikom do svojich domovov. Vďaka za úspešnú expedíciu kamaráti, vďaka počasiu, vďaka šťastiu, ktoré sme mali.       
S pozdravom, Jožo Baník – BaJo

3 komentáre

  • Chalani, gratulujem vám! A keď som Peťa Šišku stretol asi pred týždňom v ZA na vlakovej stanici, pochválil sa len tým, že ide do MT do roboty…

  • a ja som bol 5:augusta na Elbruse s Alpinou…gratulujem ….mali sme podobne plany tento rok…

  • Ja som s partiou z KST Púchov odchádzal z Kazbegi ráno 19.7., takže sme sa o pár dní minuli. Kazbek sme v pláne nemali, boli sme iba na konci ľadovca (asi 3.300), ale počasie bolo fantastické, takže sme si to užívali. Nezostáva iné, iba zablahoželať (a v kútiku duše v dobrom závidieť).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *