Prechod hrebeňom Malej Fatry od 22. – 25. 6. 2019 (úprava 15.6.)

from to
Aktuality Kluby Pozvánky a Novinky ŽIVYK

Srdečne vás pozývam na prechod prekrásnou Malou Fatrou. Po rokoch opäť prichádza zmena. Pre absenciu vhodného spoja do Fačkovského sedla tentoraz mením miesto začiatku prechodu. Bude ním Fačkov (zastávka SAD: Fačkov Obchodné stredisko) a po modrej značke vystúpime na Kľak.

Pôvodný text: (zastávka SAD: Fačkov, rázc. Čičmany). Z neho po zelenej značke cez Malý Kľak vystúpime na hrebeň. Neplatí!!! Bol som si to pozrieť, je tam veľa vývratov, vysoká žihľava, nič príjemné na začiatok hrebeňovky, preto som to zmenil.

Od Kľaku budeme pokračovať známou červenou hrebeňovkou. Verím, že hlavne pre pravidelných účastníkov to bude príjemné oživenie.

Vhodné autobusové spojenia na nástup, ktoré odporúčam a tiež ich využijem:

Žilina AS, spoj Žilina – Rajec, nástupište č 6 o 6:15 na konečnú Rajec Kostolná ul.

Z tej istej zastávky, Rajec Kostolná ul. odchádza spoj Rajec – Čičmany o 7:02. Vystúpime na zastávke Fačkov ,,Obchodné stredisko o 7:16 a ďalej už po svojich.

Trasa:

1. deň sobota: Nástup na hrebeň z Fačkova na Kľak modrou značkou. Ďalej hrebeňom Lúčanskej Malej Fatry cez Skalky, sedlo pod Hnilickou Kýčerou (prameň a dáme si obed). Hnilická Kýčera, Oseľná, s. Majbíková a na záver vystúpime na Hornú lúku, kde máme dohodnutý nocľah a večeru v Urbárskej chate.
2. deň nedeľa: z Hornej lúky po hrebeni cez Martinské hole do Strečna (budeme tam okolo obeda, možnosť nákupu v potravinách s nedeľným predajom, resp. občerstvenia sa v pohostinstve). Vstupujeme do Krivánskej časti Malej Fatry – Národného parku. Na chate pod Suchým prenocujeme.
3. deň pondelok: má 2 varianty. Suchý, Kriváne, Snilovské sedlo, spoločná trasa. (Voda je priamo na trase medzi Malým Kriváňom a Pekelníkom, a v Snilovskom sedle po krátkom zídení z hrebeňa je reštaurácia).

Ďalej sa rozhodneme podľa počasia a zostavy a chuti účastníkov. Buď dokončíme prechod hrebeňa tento deň, alebo z neho zostúpime a prespíme na chate (pod Chlebom alebo na Grúni podľa obsadenosti). A ďalší deň prechod dokončíme.

Účastníci by mali mať niečo prejdené, prechod má svoju náročnosť. Pre nocľahy v chatách je dobré mať spacák a prezuvky, kto si pribalí karimatku, môže spať pod hviezdami. Účastnícky poplatok nevyberám, treba iba rátať s režijnými nákladmi za nocľahy, resp. stravu na chatách.
Prihlasovať sa netreba, nevyžadujem členstvo v turistickej organizácii stačí prísť do Fačkova alebo sa niekde pripojiť.  

Na záver pripomeniem, že je dobré zvážiť pripoistenie v horách.
Teším sa na stretnutie!

Juraj Dlábik, organizátor prechodu

Ak niečo nie je jasné, alebo potrebujete doplňujúce informácie, pýtajte sa  tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *