Pod Zoborom už trináste Vysoké hory

Tretia novembrová sobota bola v Nitre nielen štátnym sviatkom, ale pre stovky ľudí tiež sviatkom, ktorý oslávili vo vysokých horách a na cestách.
Miestom oslavy bol opäť Mestský úrad, kde sa 17. novembra stretli priaznivci hôr a cestovania na trinástom ročníku festivalu Vysoké hory Nitra. Organizátori z Nitrianskeho horského spolku pripravili zaujímavé horolezecké a outdoorové menu.

na festivale

Hlavným hosťom bola svetová horolezecká legenda Krzysztof Wielicki. Je piatym človekom na svete, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek. Na Mt. Evereste, Kančendžonge a Lhotse bol v zime prvý. Jeho prednáška „Moja voľba“ bola o jeho horskej ceste od prvých kopcov, cez Tatry až po Korunu Himalájí a tiež o zimnom lezení v najvyššom pohorí sveta. Po návrate domov tento vzácny hosť uviedol: „Festival bol skvelým stretnutím ľudí milujúcich hory, kedy deň plynul v srdečnej a pohostinnej atmosfére. Dobre zorganizovaný a bohatý program mohol uspokojiť očakávania aj tých najnáročnejších divákov.“

Prezentácia K. Wielického

V programe festivalu si organizátori v rámci 30. výročia pripomenuli expedíciu Mt. Everest ´88, ktorú viedol nedávno zosnulý Ivan Fiala. Horolezec Marián Šajnoha v prezentácii Everest v spomienkach predstavil Slovákov, ktorí v stenách a na hrebeňoch tejto hory zaznamenali víťazstvá aj prehry, úspechy aj tragédie. Prelomovou a zároveň najtragickejšou bola práve spomínaná expedícia.

M. Šajnoha

Štyria vynikajúci horolezci z IAMES Bratislava D. Becík, P. Božík, J. Jaško a J. Just ako prví vyliezli alpským štýlom Boningtonovu cestu v juhozápadnej stene, avšak na zostupe zostali nezvestní. Ich, ale aj ďalších, ktorí už nežijú z everestských expedícií a tiež zahynuli v horách, si na festivale uctili minútou ticha a tradičným kahančekom, ktorý zapálil M. Šajnoha. Dianie na festivale komentoval nasledovne: „Vážim si záujem nehorolezeckej verejnosti o výkony našincov na Evereste a ďakujem organizátorom festivalu, že som mohol predstúpiť pred také vnímavé publikum.“

Spomienka na

O novom slovenskom prvovýstupe Summer Bouquet v Kirgizsku porozprávali a to veľmi pútavo a miestami aj zábavne Vladimír Linek a Martin Grajciar. Boli súčasťou štvorčlennej expedície, ktorej sa podarilo v lete 2017 spraviť prvovýstup v západnej stene Piku Aleksandra Bloka.

Pútavá prezentácia M.Grajciara a V.Lineka

Nitriansky horolezec Dušan Myslivec odprezentoval obrázky z poslednej dekády lezenia na mnohých krásnych miestach našej planéty vrátane zimnej tatranskej klasiky Titánová pasca.
V programe festivalu nechýbali ani kvalitné filmy. Z dielne Pavla Barabáša to bolo Vábenie výšok, druhá časť Krutý Everest. Uvedený bol film Rasťa Hatiara Teória šťastia podľa Rybanského, ktorý je pamiatkou na bývalého lezca a starého horala Ľuba Rybanského. Prostredníctvom filmu Seven virgin summits, part Antarctica diváci s Jurajom Koreňom a Michalom Sabovčíkom preplávali najdrsnejší prieliv na svete, vyliezli horu, kde ešte nikto nebol a zleteli z nej na padáku.
Program festivalu bol bohatý. Diváci lyžovali na Islande a v Japonsku, putovali po príťažlivej severnej Indii, spoznali detský sen bajkera o extrémnom zjazde, zistili, či je turistika s malými deťmi nemožná alebo náročná a prostredníctvom videa ich pozdravil Alexander Luczy, ocenený horský fotograf amatér pôvodom zo Slovenska. Jeho fotky boli súčasťou výstavy fotografií viacerých autorov s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry.
Na festivale sa odovzdáva Cena diváka, v rámci ktorej návštevníci hodnotia festivalové filmy
a prezentácie. Tento rok divákov najviac zaujal film R. Hatiara. Okrem toho boli vyhlásené i ďalšie dve ocenenia. Cenu poroty v kategórii fotografia za vystavenú sériu fotografií „Bangladéš“ získal Ján Šranko. Hlavná cena festivalu bola udelená K. Wielickému.
Radovan Baláž

Krzysztof Wielicki s organizátormi festivalu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *