Tatranský zimný kurz VHT s VK  Trenčín

Zamkovského chata 16 . – 18. Február 2018.

Krásny čas, výborné zimné podmienky , nové skúsenosti, super ľudia .

Takto krátko a veľmi výstižne je možné zhodnotiť tento zimný kurz vo Vysokých Tatrách.

Vďaka patrí všetkým účastníkom kurzu vrátane inštruktorom , ktorí sa spoločne pričinili  o jeho hladký priebeh .

V prípade záujmu platí  naše pozvanie i na letný kurz VHT v Máji  2018  na Kamenných vrátach pri Trenčianskych Tepliciach,

alebo znova o rok v zime na Zamkovského chate.

Dovtedy – veľa zdravia a šťastia na horách priatelia.

 

Tatranský zimný kurz VHT, Zamkovského chata 16.-18. februára 2018

Sny, ktoré zachraňujú život

Deň ako iný a predsa niečím krajší. Dozvedela som sa, že sa zmestím do kurzu Vysokohorskej turistiky. A tak som šla, celá rozjarená, s úsmevom na tvári. Do našich Tatier, za neznámou partiou ľudí, nadšencov, ktorých spája láska k horám, k pohybu v nich a zároveň sa chcú vzdelávať, aby všetky horské cesty mali šťastný koniec, prísť zdravý domov. S prekrásnymi zážitkami a novými skúsenosťami.

A tak sa splnil aj môj sen, jeden z mnohých. Na kurze som sa stretla s kamarátmi a spoznala som veľa ďalších ľudí, horolezcov, lezcov, turistov, skialpinistov, nadšencov. Tri dni sme strávili v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier, v okolí Zamkovského chaty. Počasie sme mali na objednávku stopercentné, krásne. Na starosť nás mali super chlapíci, muži na správnom mieste, ktorí veľmi dobre vedeli čo robia a za čo všetko sú zodpovední. Stali sa našimi priateľmi a učiteľmi. To, po čo som tam išla ja, sa mi dostalo. Milujem hory a pohyb v nich a zároveň mám pred nimi obrovský rešpekt. Rešpektujem ich veľkosť a silu, s pokorou kráčam vždy ich cestičkami. Viem, že idem niekedy aj tam, kde hrozí trocha väčšie nebezpečenstvo, než na bežných turistických trasách, keďže sa venujem skialpu, trocha skalolezeniu, turistike. Neporušujem predpisy a pravidlá, no predsa sa človek dostane do situácií, ktoré je treba vedieť riešiť. A hlavne, vedieť vopred kam sa ide a čo sa môže stať.

 Bola som nadšená z informácií, ktoré sa nám dostali, z praktických ukážok a cvičení, ktoré sme si mohli skúsiť a naučiť sa. Rozhovory, fotky, videá, skúsenosti, ktoré sme si odovzdávali, boli na nezaplatenie. Tí skúsenejší mali čo povedať, čo poradiť, poučiť, vystríhať a to z vlastnej skúsenosti alebo z nadobudnutých vedomostí rokmi štúdia.

  Už viem aké dôležité je vedieť si správne naplánovať túru, zhodnotiť prostredie, terén, počasie, zistiť si správy HZS, vedieť sa správne obliecť, vybaviť výstrojom. Ako sa bezpečne pohybovať v teréne a ako si urobiť testy stability snehovej pokrývky, vedieť použiť čakan pri páde na šmykľavom povrchu, ako sondovať zasypaného v lavíne a pomôcť mu, čo robiť v takýchto prípadoch. Ako sa istiť navzájom na spoločnom lane, naviazať sa, kráčať v mačkách, používať čakan. Videla som ako vyzerá záchranný lavínový batoh s vankúšom J a vysvetlili sme si ako funguje, aj to, že to nie je vstupenka do každého svahu! Zdokonaľovali sme sa v istení a zlanovaní. Nepodceniť nič. Čím viac človek vie, o to ľahšie sa môže ísť na túru, či lyže, či zaliezť si… Mať vedomie, že som urobila všetko preto, aby som okrem krásneho zážitku v horách mala aj pocit bezpečia a v prípade potreby, aby som vedela pomôcť sebe či druhým.

Život je tak krásny a kto miluje hory, mal by vedieť ako sa v nich správať, pohybovať a aj zachrániť, pomôcť v prípade potreby.

Môžem len odporučiť každému, komu záleží na sebe, na priateľoch a chce si užiť svoje záľuby v horách, s plným rešpektom k nim, aby išiel na takýto kurz. Okrem vedomostí a zručností, čo dostanete, sa spoznáte s množstvom super ľudí, rôzneho veku, rôzneho povolania, na čom nezáleží, ale so spoločnou láskou k horám. Spolu s nimi môžete zažiť veľa srandy, smiechu a vypočuť si veľa životných a horských skúseností, zážitkov, čo vám otvoria oči a nabijú energiou na dlhú dobu.

Ďakujem všetkým, čo nás učili z VHT klubu Trenčín, inštruktorom a aj celej partii za krásny zážitok.

Ako sa hovorí „Horám zdar“ … to sa mi stále páči. A aj horské „Ahoj“.

Tak, ahoj, priatelia. Určite sa niekde stretneme.

Klaudia Dedíková

A ešte obrázky, radosť pozerať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *