Z pohľadu HZS dnes bilancoval letnú sezónu J. Janiga – Agentúra SITA

from to
Scheduled Aktuality ÚSTREDIE

 

STARÝ SMOKOVEC 8. novembra (SITA) – Letná turistická sezóna v slovenských horách bola podľa Horskej záchrannej služby porovnateľná s minuloročnou, a to aj napriek vyššej návštevnosti. „Úrazovosť u nás v horách bola mierne nižšia. Potešujúce je však pre nás to, že sme mali aj menej smrteľných úrazov ako za rovnaké obdobie minulého roku. Minulý rok sme ich mali 23, tento rok ich bolo len 11,“ informoval dnes počas tlačovej konferencie v Starom Smokovci riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. Počas letnej sezóny podľa jeho slov prevládali najmä ľahké a stredné úrazy.

Horskí záchranári počas uplynulého leta zaznamenali menej úrazov v ľahko dostupných stenách do prvého stupňa obťažnosti, čiže v ľahkom chodeckom teréne, teda mimo turistických chodníkov a trás. Zvýšil sa však počet úrazov v horolezeckých cestách, čo podľa Janigu možno pripísať peknému počasiu, ktoré ľudia využívali na horolezectvo. Zmenil sa tiež percentuálny podiel úrazov podľa národností. „V roku 2015 tvorili takmer 50 percent všetkých úrazov práve Slováci, na druhom mieste boli Česi a Poliaci. Pomer sa tento rok výrazne zmenil. Slovákov bolo len 38 percent, Česi sa nám vrátili na staré dobré štatistiky, teda na 17,65 percenta a vzrástli aj úrazy Poliakov. Nie je to preto, že by boli extra nedisciplinovaní, ale Čechov tu bolo počas letnej sezóny viac,“ povedal Janiga.

Letná sezóna bola podľa horských záchranárov problematická v súvislosti s veľkým počtom pátraní, či už po maloletých osobách, či po zablúdených osobách. „Zaznamenali sme tiež veľký počet vykonávaných činností, pri ktorých ľudia nemali potrebné oprávnenie, či už ide o vodcovstvo, sprievodcovstvo alebo výcvik horolezectva. Je to výzva, na ktorú sa budeme musieť na budúci rok pozrieť, pretože takýto výkon nie je naozaj bezpečný,“ dodal Janiga.

Celý tento rok sa v HZS niesol v znamení príprav na otvorenie troch nových stredísk v Kysuciach, Kremnických vrchoch a v Poloninách. „V súčasnosti sa práve preberajú priestory v týchto horských oblastiach, aby sme mohli vykonávať činnosť, zabezpečujeme vozový park i materiálno-technické zabezpečenie. Verím, že od 1. januára budeme môcť všetky tri nové horské strediská otvoriť,“ povedal dnes riaditeľ HZS.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.

(SITA, fa;nr),201611080097

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *